Postuar nga: BIRN

Investigim 25 Jul 2018

Mallkimi i burimeve: Bashkitë shohin pak përfitim dhe shumë kosto nga industria nxjerrëse

Politikat e centralizuara fiskale, burokracia dhe informaliteti i kanë kthyer industritë nxjerrëse të mineraleve dhe naftës në një bekim për qeverinë dhe mallkim për bashkitë – të cilat përfitojnë shumë pak nga renta për të mbuluar kostot e ndikimit në infrastrukurë dhe në mjedis.   

Lajm 7 Sep 2017

“Mali” i mbetjeve urbane jashtë kontrollit shton frikën për epidemi te qytetarët e Kamzës (VIDEO)

Koshat e mbeturinave janë plot në bashkinë Kamëz, pasi zona ka mbetur pa një destinacion të mbetjeve urbane prej mëse një muaji. Banorët ankohen për shëndetin, ndërsa bashkia thotë se po pret miratim për landfillin e ri, pas pengesave të pushtetit qendror.

Lajm 28 Aug 2017

Qeveria finalizon koncesionin e ndërtimit të inceneratorit të plehrave në Tiranë

Kompania fituese e regjistruar në Holandë, “Integrated Energy B.V” zotërohet nga kompania shqiptare “Integrated Technology Services”, e cila është njëherazi edhe aksionere në impiantin e ngjashëm të Fierit si dhe dy kompanitë italiane “Paul Wurth Italia S.P.A” dhe “Energy Recuperator S.P.A”.

Foto 19 Jun 2017

Punimet e HEC-eve në Valbonë kërcënojnë lumin dhe natyrën në parkun kombëtar (Foto)

Ndërsa puna për ndërtimin e dy HEC-eve të Dragobisë dhe Çeremit në Luginën e Valbonës vazhdon, fotot më të fundit nga parku kombëtar tregojnë pasojat që kanë ato “në zemrën blu” të Alpeve Shqiptare.

Lajm 28 May 2017

Kavaja rikthehet djathtas pas 6 viteve të drejtuara nga Rroshi

Fitorja e ngushtë e Isa Sakjes për bashkinë e Kavajës ka sjellë një dozë të vogël entuziazmi në kampin e djathtë, pas humbjes së thellë në zgjedhjet parlamentare të së dielës.

Lajm 21 Nov 2016

Ilia Stefo fiton zgjedhjet e parakohëshme për kryebashkiak të Kolonjës

Kandidati i Partisë Socialiste, mjeku Ilia Stefo, fitoi zgjedhjet në Kolonjë me rezultat të thellë përballë kandidatit të së djathtës Dritan Hajro, bëri të ditur Komisioni Qendror i Zgjedhjeve.

Lajm 20 Nov 2016

Mbyllen kutitë e votimit në Kolonjë, pjesëmarrja e votuesve gati 50 %

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, KQZ, deklaroi të dielën së pas mbylljes së kutive të votimit në orën 18:00, pjesëmarrja në zgjedhjet për kryetar bashkie në Kolonjë ka arritur në 49.6 %.

Curriculum Vitae 27 Oct 2016

Muharem Rama, CV

Ky është kurikulumi jetësor i publikuar nga kryetari i bashkisë Dibër.

Lajm 12 Sep 2016

Muharrem Rama i koalicionit të majtë fiton bashkinë e Dibrës

Bashkia e Dibrës mbetet majtas, ndërkohë që mjeku kirurg Muharrem Rama fitoi 56.3 përqind të votave përballë ish-deputetit të Partisë Demokratike, Sherefedin Shehu.

Lajm 25 Aug 2016

Bashkia e Tiranës thyen heshtjen për vdekjen e Arditit: Po mbështesim hetimin

E vendosur nën presion publik pas vdekjes së 17 vjeçarit në landfillin e Sharrës, Bashkia e Tiranës shmang përgjegjësitë nga vetja dhe ia transferon ato kompanisë së kontraktuar prej saj për shkeljen e rregullave-ndërsa  deklaron se po ofron ndihmë për një hetim të plotë të ngjarjes.

Më shumë