Lajm

Instituti i Arkeologjisë në Tiranë, identifikon në gjirin e Durrësit piroskafin “ALBANO”

Përpjekjet e vazhduara të arkeologëve nënujorë shqiptarë sollën identifikimin e piroskafit italian “Albano”, i mbytur në gjirin e Durrësit gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Lajme

Opinion 12 Oct 2017

Taksimi i pronave sipas vlerës, një fushë plot gropa

Me këshillën e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Shqipëria po përpiqet të ecë drejt taksimit të pronave sipas vlerës. Është një çudi që në një vend ku shteti nuk ka ofruar tituj pronësie për pjesën më të madhe të pronave, i njëjti shtet të kërkojë zbatimin e një takse të tillë, e cila mbart kosto të larta shoqërore për disa grupe dhe duket se është tërësisht jashtë realitetit shqiptar për një pjesë të madhe të popullsisë.

Lajm 27 Sep 2017

Përplasja PS-LSI në Bulqizë, rrëzohet projektbuxheti i bashkisë

Projekbuxheti afatmesëm i propozuar nga kryebashkiaku Milaim Damzi u rrëzua, ndërsa ky i fundit nuk ka më shumicën në këshillin bashkiak pas prishjes së koalicionit PS-LSI. Socialistët akuzojnë Damzin për punësime e shkarkime partiake dhe lista selektive dëmshpërblimesh.

Foto 20 Sep 2017

Shembjet në Shkozë vazhdojnë pavarësisht protestave të banorëve (Foto)

IKMT vazhdoi të mërkurën shembjet e shtëpive në Shkozë, pavarësisht protestave nga banorët e zonës që e kanë konsideruar procesin si të njëanshëm dhe refuzojnë të pranojnë ofertat e bashkisë Tiranë.

Lajm 19 Sep 2017

I kërcënuar nga hidrocentralet, lumi i fundit i egër në Europë zbulon sekretet e tij

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh ka regjistruar gjatë një ekspedite të shkurtër qindra gjallesa të reja në lumin Vjosë, dy prej të cilave të panjohura më parë për shkencën- një zbulim i jashtëzakonshëm që shton zërat për mbrojtjen e basenit të tij nga projektet për ndërtimin e hidrocentraleve.

Lajm 7 Sep 2017

“Mali” i mbetjeve urbane jashtë kontrollit shton frikën për epidemi te qytetarët e Kamzës (VIDEO)

Koshat e mbeturinave janë plot në bashkinë Kamëz, pasi zona ka mbetur pa një destinacion të mbetjeve urbane prej mëse një muaji. Banorët ankohen për shëndetin, ndërsa bashkia thotë se po pret miratim për landfillin e ri, pas pengesave të pushtetit qendror.

Foto 4 Sep 2017

Dhjetëra aktivistë protestojnë kundër dhunës ndaj grave në Tiranë (Fotogaleri)

Dhjetëra aktivistë në Tiranë iu përgjigjen thirrjes për protestë përpara Ministrisë së Drejtësisë të hënën, ku kërkuan më shumë mbrojtje për gratë e dhunuara dhe ato viktima të dhunës me bazë gjinore.

Lajm 28 Aug 2017

Qeveria finalizon koncesionin e ndërtimit të inceneratorit të plehrave në Tiranë

Kompania fituese e regjistruar në Holandë, “Integrated Energy B.V” zotërohet nga kompania shqiptare “Integrated Technology Services”, e cila është njëherazi edhe aksionere në impiantin e ngjashëm të Fierit si dhe dy kompanitë italiane “Paul Wurth Italia S.P.A” dhe “Energy Recuperator S.P.A”.

Lajm 25 Aug 2017

Durrës – Kukës, në dhjetor fillojnë pagesat në rrugën e papërfunduar

Pjesë të tëra të rrugës Durrës-Kukës janë ende të papërfunduara dhe të rrezikshme, por prej dhjetorit kompania që mori në koncesion mirëmbajtjen e saj do të ketë gati vendpagesat, ndërsa qytetarët e Kukësit i tremben izolimit të qytetit që edhe kështu është një ndër më të varfrit në vend.

Foto 15 Aug 2017

Tabelat e rrugëve në Tiranë të pakapshme nga syri i qytetarëve (Fotoreportazh)

Tabelat me emrat e rrugëve në Tiranë janë instaluar shpesh në vende të padukshme për syrin si ballkone shtëpish, mure të larta, skuta lagjesh ose në raste të tjera janë të dëmtuara apo të mbuluara prej mbingarkesës së reklamave të bizneseve.

Lajm 7 Aug 2017

Bienalja e muzikës klasike sjell tingullin e humbur të kitarres së ‘burgosur’

Një kitarrë e përdour për 22 vjet në burgjet e diktaturës ka qenë të dielën protagoniste e koncertit me temë “Në kërkim të muzikës së humbur”, që u organizua në Durrës në kuadër të Bienales “Netët e Muzikës Klasike”.

Më shumë

Harta

Birn_Harta
Harta Interaktive
+*-Harta interaktive me informacione të detajuara mbi Bashkitë dhe njësitë administrative përbërese

Reforma Territoriale

Një djalosh vizaton hartën e Shqipërisë me ndarjen e re territoriale në një mur. Foto: Ivana Dervishi/BIRN.
Qeveria në “zonën gri të legjitimitetit” me projektin për 4 rajonet e zhvillimit
+*-Propozimi i qeverisë “Rama 2” për përqendrimin e institucioneve kyçe në 4 rajone është pritur me dyshim dhe pikëpyetje nga ekspertët e qeverisjes vendore, të cilët kërkojnë hapjen e konsultimeve publike për shmangien e rreziqeve dhe gjetjen e një fryme konsensusi me opozitën.
Zjarri në qafën e Muzinës në Gjirokastër | Foto ngsa : LSA
Shqipëria e keqpërgatitur për luftën me flakët
+*-Mjete e papërshtatshme, personeli i patrajnuar dhe dështimi i shumë bashkive për të ngritur në kohë drejtoritë e mbrojtjes nga zjarri, e ka vështirësuar betejën e vendit me flakët gjatë kësaj vere të nxehtë, ndërsa dhjetra-mijëra hektarë janë bërë shkrumb e hi.
Kryetari i bashkisë Erion Veliaj inspekton punimet në rrjetin e ujësjellësit | Foto nga : Bashkia Tiranë
Ujësjellësi i Tiranës kërkon rritje dramatike të çmimit ndërsa mban të larta shpenzimet operative
+*-Bashkia e Tiranës pritet t’i kërkojë Entit Rregullator të Ujit lejimin e rritjes së tarifave të furnizimit me ujë në kryeqytet me 44%, për të mbuluar investimet për rinovimin e rrjetit, për shtimin e reklamave të ujësjellësit si dhe për “komisione bankare”, ndërkohë që kostot e personelit e shpenzime të tjera operative do të mbeten […]