Postuar nga: Ivana Dervishi

Foto 20 Sep 2017

Shembjet në Shkozë vazhdojnë pavarësisht protestave të banorëve (Foto)

IKMT vazhdoi të mërkurën shembjet e shtëpive në Shkozë, pavarësisht protestave nga banorët e zonës që e kanë konsideruar procesin si të njëanshëm dhe refuzojnë të pranojnë ofertat e bashkisë Tiranë.

Foto 10 Jun 2017

Mijëra njerez mblidhen në Tiranë për inagurimin e Sheshit “Skënderbej” (Foto)

Inagurimi i sheshit “Skënderbej” të shtunën mblodhi mijëra njerëz të kontrolluar në kushte të rrepta sigurie nga forcat e rendit, ndërsa qytetarët patën rastin të shohin punimet e shumëpërfolura së fundmi të qendrës së Tiranës.

Lajm 30 May 2017

Rihapja e koncensionit të Kalivaçit shuan shpresat për një Vjosë pa hidrocentrale

Qeveria shqiptare ka anuluar punimet e hidrocentralit të Kalivaçit nga kompania Kalivaçi Green Energy e biznesmenit italian Becchetti, megjithatë Ministria e Energjisë dhe Industrisë ka nisur menjëherë procedurat për gjetjen e një investitori të ri në Kalivaç.

Reportazh 20 May 2017

Në Shkodër vajzat dhe djemtë bashkohen kundër dhunës ndaj grave

Viktimat e fundit të dhunës gjinore në Shkodër nxitën aktivistët të bashkojnë zërin kundër dhunimit të grave, ndërsa një zë i ri feminist duket se po lind në qytetin veriperëndimor të Shqipërisë.

Reportazh 3 Jun 2016

Përmeti ndërthur traditën me sportet e aventurës për turistët e huaj

Qyteti i vogël i Përmetit po thith një numër gjithnjë e në rritje turistësh shqiptarë dhe të huaj pëmes guidave aventureske të ngjitjes së kanioneve, lundrimit në Vjosë dhe ushqimeve të shijshme të traditës.

Lajm 3 Jun 2016

Parku i lojërave te Liqeni Artificial ndan opinionin publik

Disa qytetarë e vlerësojnë hapjen e parkut shumë të debatuar të lodrave të ndërtuar nga bashkia e Tiranës në kodrat e Liqenit Artificial, edhe pse pranojnë se për projektin nuk ka pasur konsultime publike dhe nuk janë të qartë për kostot; ndërkohë, aktivistët mjedisorë vazhdojnë qëndresën e tyre stoike duke paralajmëruar se do t’i ndjekin të gjitha rrugët që drejtësia të vihet në vend.

Reportazh 19 May 2016

Kajakë dhe polifoni: Miqtë e Vjosës i thonë JO digës

Një grup sportistësh, aktivistësh mjedisorë dhe figurash politike nga vendi dhe Europa bashkuan forcat në përpjekje për të bindur qeverinë shqiptare të tërhiqet nga hidrocentralet mbi lumin Vjosë dhe ta shpallin atë park kombëtar.

Lajm 24 Mar 2016

Agjencia e Mjedisit, lojë fjalësh me lejen mjedisore

Dymbëdhjetë orë pasi aktivistët që po protestojnë kundër ndërtimit të këndit të lojërave nga Bashkia e Tiranës në Parkun e Liqenit Artificial, morën një letër nga Agjencia e Mjedisit ku thuhej se “punimet po bëheshin pa leje mjedisore”, i njëjti drejtor deklaroi se “nuk ka nevojë për leje”. Protesta vijon.

Lajm 23 Mar 2016

KQZ rrëzon kërkesat e PD për referendum vendor për parqet

KQZ i konsideroi si jokushtetuese kërkesat e PD për referendum për Pakun Rinia dhe ndërhyrjet e Bashkisë së Tiranës te Parku i Liqenit Artificial, ndërsa protestat nga aktivistët vazhdojnë ende.

Lajm 19 Mar 2016

Aktivistët protestojnë për ndalimin e punimeve në parkun e Liqenit

Aktivistët mjedisorë në Shqipëri i kërkuan Bashkisë së Tiranës të ndalojë menjëherë punimet te këndi i lojërave te Liqeni Artificial dhe deklaruan se ky park ishte hapi i parë i betonizimit të zonës së vetme të gjelbër të kryeqytetit, ndërsa shanë koncesionet e qeverisë dhe politikat e saj privatizuese.

Më shumë