Postuar nga: Lindita Çela

Analize 2 Sep 2017

Qeveria në “zonën gri të legjitimitetit” me projektin për 4 rajonet e zhvillimit

Propozimi i qeverisë “Rama 2” për përqendrimin e institucioneve kyçe në 4 rajone është pritur me dyshim dhe pikëpyetje nga ekspertët e qeverisjes vendore, të cilët kërkojnë hapjen e konsultimeve publike për shmangien e rreziqeve dhe gjetjen e një fryme konsensusi me opozitën.

Analize 13 Aug 2017

Shqipëria e keqpërgatitur për luftën me flakët

Mjete e papërshtatshme, personeli i patrajnuar dhe dështimi i shumë bashkive për të ngritur në kohë drejtoritë e mbrojtjes nga zjarri, e ka vështirësuar betejën e vendit me flakët gjatë kësaj vere të nxehtë, ndërsa dhjetra-mijëra hektarë janë bërë shkrumb e hi.

Reportazh 24 May 2017

Mbrojtësit e heshtur të luginës së Valbonës

Ndërsa banorët përpiqen të bllokojnë ndërtimin e HEC-eve në Parkun Kombëtar të Valbonës, turistët këtë vit po “shijojnë” pushimet të shoqëruar nga shpërthime të shpeshta tritoli që një kompani ndërtimi po i përdor për të çarë malet në përpjekje për të futur në tub përroin e Çeremit.

Reportazh 2 May 2017

Divjaka kundër Divjakës: banorët brohorasin projektin ‘betonues’ të Behgjet Pacollit

Gjatë një dëgjese publike të premten, banorët e qytezës së vogël buzë detit Adriatik,duartrokitën një mega-projekt për ndërtimin e pallateve dhe hoteleve të kompanisë ‘Mabetex,’ duke bër një vesh shurdh dhe sy qor ndaj paralajmërimeve të disa aktivistëve mjedisorë për rrezikun që i kanoset parkut kombëtar të Karavastasë.

Foto 12 Jan 2017

Veriu i Shqipërisë i bllokuar nga dëbora (Fotogaleri)

Reshjet e dëborës, të rikthyera gjatë 24 orëve të fundit kanë mbuluar gjithë vendin. Fshatra të tëra, në Veri të Shqipërisë, janë të bllokuara. Akset nacionale janë të kalueshme por përdorimi i zinxhirëve është i detyrueshëm. Shumë qytete vuajnë mungesën e ujit të pijshëm dhe e energjisë elektrike. Gjatë ditës së premte kanë vijuar operacionit e Shtabit të Emergjencave, ku helikopterë të Ministrisë së Mbrojtjes kanë dërguar ndihma ushqimore, televizorë, frigoriferë, dyshekë dhe batanije në Bashkinë Tropojë dhe në fshatin Tërnovë e Vogël, Njësia Administrative Zerqan Bashkia Bulqizë. Fotot: Lindita Çela

Interviste 7 Sep 2016

Fiqiri Ismaili: Taksat e ulëta kanë zgjuar interesin e investitorëve të huaj

Një vit pas marrjes së mandatit në krye të bashkisë së Vorës, BIRN Albania intervistoi kryetarin e bashkisë Z. Ismaili lidhur me përmbushjen e premtimeve elektorale, bazuar mbi shqetësimet e ngritura nga vetë banorët e kësaj zone.

Reportazh 6 Sep 2016

Beteja për Dibrën nxjerr në skenë “faktorin çam”

Banorët e Dibrës-njëra prej zonave më të varfra dhe të izoluara në Shqipëri gjenden prej javësh nën gjuetinë për vota të politikës, ndërkohë që fushata për kryebashkiakun e ri shoqërohet me indiferencë, mosbesim dhe akuzat për blerje të votës.

Interviste 24 Aug 2016

Xhelal Mziu: Qeveria e ka bërë Kamzën tabelë qitje, në 3 vjet zero lekë grante

Një vit pas marrjes së mandatit në krye të bashkisë së Kamzës, BIRN Albania intervistoi kryetarin e Bashkisë Z.Mziu lidhur me përmbushjen e premtimeve elektorale, bazuar mbi shqetësimet e ngritura nga vetë banorët e kësaj zone.

Investigim 23 Aug 2016

Vdekja e Ardit Gjoklajt zbulon kantierin çnjerëzor në landfillin e Sharrës

Familjarët e 17-vjeçarit të vdekur dhe punonjësit e kompanisë “3R” shpk tregojnë se fëmijë, gra dhe burra u punësuan në shkelje të ligjit dhe u shfrytëzuan në mungesë të kushteve të sigurisë në landfillin e administruar nga Bashkia e Tiranës-ndërkohë që autoritetet bënë një sy qorr.

Reportazh 21 May 2016

Ish-studentja e “La Sapienza” sfidon politikën me një fermë dhish në Rubik

Pasi studioi shkenca politike në Romë, Rigerta Loku u kthye të bëjë një ndryshim në vendlindjen e saj, por dyert e mbyllura prej politikës e shtynë drejt një “karriere” të re si fermere.

Më shumë